Pon - Pet: 08:00 - 16:00 Vikend: zatvoreno
info@agrikol.hr
+47 404 78 973

Agrikol - FAQ

Plastenik i staklenik su u suštini ista stvar. Ti se pojmovi često koriste naizmjenično za označavanje strukture koja je uglavnom izrađena od stakla ili drugih prozirnih materijala za uzgoj biljaka.

Ključni faktori koje treba uzeti u obzir pri dizajniranju plastenika ili staklenika uključuju lokaciju i orijentaciju strukture, materijale korištene za izgradnju, dostupnost prirodne svjetlosti, ventilacijske sustave, zahtjeve za grijanje i hlađenje te vrste biljaka koje će se uzgajati.

Uobičajeni materijali koji se koriste za izgradnju plastenika ili staklenika uključuju kaljeno ili laminirano staklo, polikarbonatne ploče i akrilne ploče. Izbor materijala ovisi o faktorima kao što su trošak, svojstva izolacije, trajnost i željena propusnost svjetlosti.

Trošak izgradnje plastenika ili staklenika može znatno varirati ovisno o faktorima kao što su veličina, korišteni materijali, složenost dizajna te lokalni troškovi rada i gradnje. Za precizniju procjenu na temelju vaših specifičnih zahtjeva najbolje je konzultirati se s profesionalcima za izgradnju plastenika ili izvođačima radova.

Staklo omogućuje izvrsnu propusnost svjetlosti, omogućujući biljkama da prime dovoljno sunčeve svjetlosti za fotosintezu. Također je izdržljivo, otporno na ogrebotine i pruža jasan pogled na biljke. Staklo također može učinkovito zadržavati toplinu, pomažući u održavanju stabilnih temperatura unutar plastenika.

Pravilna ventilacija u plasteniku ili stakleniku može se postići različitim metodama, poput krovnih otvora, bočnih otvora, žaluzina ili izduvnih ventilatora. Ovi mehanizmi omogućuju razmjenu svježeg zraka, kontrolu razine vlage i sprječavaju nakupljanje prekomjerne topline.

Uobičajeni sustavi grijanja za plastenike ili staklenike uključuju podno zračno grijanje, sustave grijanja na toplu vodu ili paru, prisilne zračne grijače i infracrvene grijače. Izbor sustava grijanja ovisi o faktorima kao što su veličina strukture, energetska učinkovitost i lokalni klimatski uvjeti.

Propisi i dozvole potrebni za izgradnju plastenika ili staklenika variraju ovisno o lokalnim građevinskim propisima i urbanističkim odredbama. Važno je konzultirati se s lokalnim vlastima ili licenciranim izvođačem radova kako biste osigurali usklađenost s potrebnim propisima i dobili potrebne dozvole.

Ključni čimbenici za kontrolu štetočina i bolesti u plasteniku ili stakleniku uključuju provođenje pravilnih sanitarnih praksi, korištenje biološke kontrole ili strategija integriranog upravljanja štetočinama, redovito praćenje biljaka na znakove štetočina ili bolesti te stavljanje novih biljaka u karantenu kako bi se spriječio unos potencijalnih prijetnji.

Kako biste optimizirali energetsku učinkovitost i održivost, možete uključiti značajke poput dvostrukih stakala, toplinske izolacije, energetski učinkovitih sustava rasvjete, obnovljivih izvora energije (poput solarnih panela), sustava za skupljanje kišnice te recikliranja ili ponovne upotrebe vode za navodnjavanje. Pravilno projektiranje i upravljanje također mogu pomoći u smanjenju potrošnje energije i smanjenju utjecaja na okoliš.